FAALİYET TAKVİMİ
PHP Takvim
Pt Sa Ca Pe Cu Ct Pz
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
SOSYAL MEDYA
Açılış ve Bilgilendirme Toplantısı

14/11/2014 tarihinde Erol Bilecik Kongre Merkezinde Proje Açılış ve Bilgilendirme toplantısı gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen toplantıya İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri, İl ve İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, Ortak Kuruluş Temsilcileri, projenin hedef gruplarından olan okulumuz Hatay Erol Bilecik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi?nin Elektrik-Elektronik, Makine ve Otomotiv Teknolojileri bölüm öğretmenleri, halk eğitim ve mesleki eğitim merkezinin Elektrik-Elektronik, Makine ve Otomotiv Teknolojileri bölümleri ile ilgili öğretmenleri ve usta öğreticileri, öğrenci ve veliler ayrıca proje iştirakçisi olan 12 işletmeden gelen temsilciler dahil belirlenen üç alanda pek çok işletme temsilcileri iştirak etmiş ve 148 katılımcı ile toplantı gerçekleştirilmiştir. Toplantıda Proje Yetkilisi olan Okul Müdürü Sabri TAZEASLAN projenin genel hedefleri hakkında bilgilendirme konuşması yapmıştır. Proje Ortakları Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin ve Mustafa Kemal Üniversitesi Sürekli Eğitim ve Uygulama Merkezi Müdürü Yard.Doç.Dr. Ömer EREN konuşma yapmıştır.Ayrıca Proje Koordinatörü Sabahat KARAKUŞ tarafından projenin genel hedefleri, özel hedefleri, hedef gruplar, proje faaliyetleri ve beklenen sonuçlarını kapsayan sunum yapılmıştır. Yapılan toplantı öncesinde ve toplantı esnasında görünürlüğü sağlamak ve toplantıyı daha geniş kitlelere duyurmak amacıyla broşür, davetiye, poster, bez afiş, kırlangıç bayrak, Roll up, sunum dosyası ve karton çanta hazırlanmıştır. Ayrıca toplantıya basın davet edilerek toplantı kayıt altına alınmış ve yerel medyada projenin görünürlülüğü sağlanmıştır. Bu faaliyet ile hedef grupların ve nihai yararlanıcıların projenin her aşamasında etkin şekilde yer alarak projedeki beklenen çıktıların sağlanması, projenin etkili ve verimli şekilde yürütülmesi planlanmıştır.
Almanya Teknik İnceleme Ziyareti

Bu faaliyet kitapçığının amacı; “Özel Sektör Desteği İle Eğitim modüllerinin Güncellenmesi, Öğrencilerin Önerisi İle Mesleki Eğitimin Çekici Hale Getirilmesi Projesi”nin üçüncü faaliyetinde yer alan Almanya’daki Teknik Eğitim Merkezi İle Ortak Toplantıların Gerçekleştirilmesi, İstişarelerin yapılması kapsamında Kasım 2014’ te Almanya’ da mesleki ve teknik eğitim modüllerinin iş piyasasına göre hazırlanması ve uygulanması konusunda çalışan “RegionalesBerufsbildungszentrum Bölgesel Teknik Meslek Eğitim Merkezi”ne düzenlenen bir haftalık çalışma ziyaretini detayları ile rapor halinde sunmaktır. Hatay’ın son beş yılda teknolojik ve endüstriyel anlamda hızla gelişen sanayi kolları olan Elektrik-Elektronik, Makine ve Otomotiv Teknolojileri alanlarında çalışan fabrikalar kullandıkları teknolojilerin büyük kısmını Almanya’dan ithal etmişleridir. Almanya’dan ithal edilen teknoloji ve makinelerle yapılan üretimlerin hızlı, hatasız, kısa zamanda, seri şekilde, ölçü tamlığında olması bu makine ve teknolojilerin fabrikalar tarafından vazgeçilmez olmasını sağlamıştır. Proje ekibi tarafından Almanya’da kusursuz işleyen bu sistemin çalışma yapısını incelemek ve Türkiye’de uygulanabilirliğini tespit etmek üzere faaliyet boyunca; Her gün proje kapsamında kararlaştırılmış olan kurum ve kuruluşlar ziyaret edilmiştir. Yapılan ziyaretler ve elde edilen izlenimler faaliyet kitapçığında detaylandırılmıştır. Bu faaliyetin gerçekleştirilmesine yardımcı olan; RBZ (Regionales Berufsbildungszentrum) Teknik Okulu’ na, ISQH’ a (InstituufürQualitatsentwicklung an Schulensehleswig-Holstein) ve Stryker Protez Üretim İşletmesi’ ne katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
Fabrika Teknik İnceleme Ziyaretleri

Yurt dışı çalışma ziyaretinden sonra okulumuz Elektrik-Elektronik, Makine ve Otomotiv Teknolojileri alan öğretmenleri ile toplantılar yapılmıştır. Yapılan toplantılarda yurtdışı çalışmaları aktarılmıştır. Ayrıca toplantılarda yapılacak olan fabrika ziyaretleri öncesi teknik danışmanlar ile alan öğretmenlerimiz güncellenecek olan modüllerin belirlenmesi ve eğitim modüllerinin güncellenmesi konusunda görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen bilgiler ışığında oluşturulan bu çalışma raporu bilgileri fabrika ziyaretleri yapılırken kullanılmış, fabrika yetkilileri ile yapılan görüşmelerde anket formalarının proje özel hedefleri doğrultusunda doldurulmasını sağlamıştır. Hatay ilindeki ziyaret edilecek olan fabrikalardan randevu alınmış ve ziyaret çizelgeleri hazırlanmıştır. Belirlenen çizelgeye uygun Proje saha sorumlusunun koordinasyonunda modül güncellemeleri yapacak olan teknik danışmanlar kiralanan araç ile fabrika ziyaretlerini gerçekleştirmeye başlamışlardır. Belirlenen takvime göre randevuları alınan fabrika ziyaretlerinde alanlara ait yeterlilik tabloları teknik danışmanlar ve işletmede bulunan usta öğretici ile gözden geçirilmektedir. Hazırlanan görüşme formları ve anket formları yeterlilik tabloları ve eğitim modülleri doğrultusunda doldurulmuştur. Yapılan görüşmeler sonucunda teknik danışmanlar işletmelere yönelik analiz çalışması yaparak özel sektörün istekleri doğrultusunda güncellenecek modüllerin tespiti aşaması tamamlanmıştır. Güncellenecek olan modüller üzerinde çalışmalar ve fabrikaların ziyaret faaliyetleri de devam etmektedir. Hatay ilinde Elektrik-Elektronik, Makine ve Otomotiv Teknolojileri alanlarında çalışan tüm fabrikaların listesi proje ortağı olan Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’ndan alınmış projede görevli modüllerin teknik danışmanlarına verilmiştir. Teknik danışmanlar kiralanan araç belirlenen fabrikaların bir kısmını ziyaret etmiş ve hazırladıkları görüşme formları ve anket formları doldurulmuştur. Fabrikaların üretim bantları, makineleri ve teknolojilerini incelenmiştir. Fabrika sahipleri ve müdürleri ile de görüşen teknik danışmanlar elde edilen bilgiler ile daha önce başka fabrikalara ziyarette bulunmuş meslek lisesi öğretmenlerimiz ve usta öğreticilerimizden gelen bilgileri birleştirerek güncellenecek olan modüllerin belirlenmesi ve eğitim modüllerinin güncellenmesi çalışmalarına başlamışlardır.
Mesleki Eğitimin Çekici Hale Getirilmesi

Öğrencilere yönelik hazırlanan görüşme formu ile meslek derslerinin gençlerin sıkılmadan işlenmesiyle ilgili öğrencilerden geri bildirim alma çalışmaları başlamıştır. Yeni yaklaşımlar uzmanı Aslan AKBULUT tarafından yürütülen faaliyette Elektrik-Elektronik, Makine ve Otomotiv Teknolojileri alanlarında okuyan tüm öğrencilerle birebir görüşmeler tamamlanmıştır. Yapılan görüşmelerin analiz çalışmaları tamamlanmış ve anket oluşturulmuştur. Hazırlanan anket bu üç alanda okuyan tüm öğrencilere uygulanacak ve sonuçları doğrultusunda her alan için birer adet toplamda 3 adet Yeni Yaklaşımlar Envanteri oluşturulacaktır.
Meslek İçin Kariyer Günleri

“Meslek İçin Kariyer Günleri” konferansı, Erol Bilecik Kongre Merkezinde okulumuz ve proje ortaklarımızın işbirliği ile gerçekleştirildi. Proje çıktılarından uzun vadede yararlanacak olan meslek lisesi öğrencileri, çocuklarını meslek liselerine göndermede çekingen davranan anne-babalar, işverenler, insan kaynaklarının etkin kullanımı konusunda faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları bir araya getirildi. Konferansa MKÜ Sürekli Eğitim Merkezi Müdür Yrd. Yard. Doç. Dr. Sonyel OFLAZOĞLU öğrencilere hedef belirleme ve kariyer planlama konusunda sunum yaptı. ATSO Genel Sekreter Yrd.Erhan YAĞIZ, Ovalı Motorlu Araçlar Tic.LTD.ŞTİ Sn Serhat DAL, Kaltek Makine San.ve Tic.LTD Sn.Edip KILIÇLAR ve diğer iştirakçi kuruluş temsilcileri ise başarılarını ve iş tecrübelerini paylaştı.Konferans sonunda öğrenciler Firma yetkilileri ile staj ,iş olanakları , hayat hikayeleri konularında sohbet etme imkanı buldu.
KAPANIŞ